8372 živih spominov

11. julij

11. julij

Mednarodni dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici

Generalna skupščina Združenih narodov je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. To je za preživele in svojce žrtev pomembno priznanje zločina, ki je bil storjen, ter odgovornosti mednarodne skupnosti, ki leta 1995 pred zločini srbskih sil pod vodstvom generala Ratka Mladića ni zaščitila civilnega prebivalstva.

Posledično je Srebrenica postala simbol največjega zla in neuspeha mednarodnih mirovnih enot pri zaščiti civilistov. Že aprila 1993 so Združeni narodi Srebrenico razglasili za varovano območje, kar je spodbudilo več kot 30.000 Bošnjakov, da so se tja zatekli v upanju na zaščito. Dve leti pozneje so srbske sile v le nekaj dneh julija 1995 skoraj pred očmi pripadnikov nizozemskega bataljona mirovnih sil ZN zajele in ubile približno 8.372 pretežno muslimanskih moških in dečkov.

Posmrtni ostanki so bili razpršeni po okoliških gozdovih in številne grobnice po Bosni in Hercegovini še danes odkrivajo. Kljub tem neizpodbitnim dejstvom pa je prav genocid v Srebrenici eden najbolj politično izkoriščanih in zanikanih zločinov vojne v Bosni in Hercegovini. Pomembno je, da je 11. julij razglašen kot mednarodni dan spomina, saj bo to prispevalo k večji ozaveščenosti, obveščanju in negovanju kulture spomina, kar je ključnega pomena za preprečevanje podobnih zločinov v prihodnosti

Comments are closed.