8372 živih spominov

Projekt

Spominski program 8372 živih spominov je bil prvotno zasnovan kot pobuda dveh neprofitnih zavodov, Zavoda Averroes in Zavoda Pogreb ni tabu, ki sta svoja prizadevanja združila ob 20. obletnici genocida v Srebrenici leta 2015. Njuno delo, posvečeno ohranjanju spomina na žrtve genocida ter ozaveščanju o grozotah nestrpnosti, je ustvarilo temelje za program, ki danes nagovarja široko javnost. Zavoda sta si delila skupno vizijo, ki jo je združevalo prizadevanje za humanost in razumevanje med ljudmi. Teme, ki so ju povezovale, so v Srebrenici našle svojo najbolj bolečo in pomembno stičišče. S časom sta Zavod Averroes in Zavod Pogreb ni tabu program prepustila Kulturno-izobraževalnemu zavodu MKC, ki njuno poslanstvo nadaljuje z enako predanostjo.

Zavod MKC zdaj nosi odgovornost za ohranjanje tega pomembnega spomina in vsako leto organizira spominske dogodke, izobraževalne dejavnosti ter številne druge projekte, ki prispevajo k poglabljanju razumevanja zgodovine in k preprečevanju ponovitve teh grozot. Naša predanost temelji na prepričanju, da so spomini ključnega pomena za vzgojo strpne in povezane družbe, ki se uči iz preteklosti.

Spominski program 8372 živih spominov danes ni le spomin na preteklost, temveč tudi odgovor na vedno bolj negotovo sedanjost. V trenutku, ko mir ni več samoumeven in je grožnja nasilja, vojn ter konfliktov ponovno prisotna v številnih delih sveta, postaja opozarjanje na pomen sožitja in spoštovanja drugačnosti še bolj ključno. Genocid v Srebrenici ni le tragična preteklost, ampak tudi opomin, kako hitro se lahko nestrpnost, sovraštvo in rasizem sprevržejo v nepredstavljive zločine. Spomin na Srebrenico nas opominja, da se moramo zavedati odgovornosti, ki jo imamo do prihodnjih generacij, da ustvarimo svet, v katerem takšni zločini ne bodo več mogoči. Še posebej pomembno vlogo v tem procesu igrajo mladi. Vzgoja mladih v duhu strpnosti, sožitja in spoštovanja različnosti je ključnega pomena za preprečevanje vseh vrst nasilja, sovraštva, nacionalizma in ksenofobije. Mladim moramo omogočiti razumevanje, kako pomembno je aktivno delovanje proti vsem oblikam sovraštva, ter jih spodbuditi k ničelni toleranci do vseh vrst nestrpnosti. Samo s temeljito izobrazbo in ozaveščanjem o preteklih grozotah, kot je genocid v Srebrenici, lahko gradimo prihodnost, v kateri bo medsebojno spoštovanje osrednji temelj družbe. Spominski program 8372 živih spominov je zato veliko več kot le program obeleževanja preteklih dogodkov. Je naš skupni opomin, da so mir, sožitje in strpnost vrednote, ki jih moramo nenehno negovati in braniti.

Naše programske aktivnosti vsako leto nagovarjajo širšo javnost in mlade, saj verjamemo, da je to pot do družbe, ki bo vedno pripravljena preprečiti ponavljanje najhujših zločinov proti človeštvu. Zavod MKC s svojim programom ostaja trdna zaveza k ohranjanju spomina na genocid v Srebrenici in hkrati k ustvarjanju sveta, v katerem ni prostora za nestrpnost in sovraštvo.

 

Comments are closed.