Delovni obisk Prijedora in Srebrenice
V luči priprav na obsežen niz aktivnosti, s katerimi bo Kulturno-izobraževalni zavod MKC v okviru spominskega programa 8372 živih spominov prihodnje leto obeležil 30 let od genocida v Srebrenici, je bil konec minulega tedna izpeljan delovni obisk krajev, kjer se je odvil najhujši zločin nad človeštvom v Evropi po 2. svetovni vojni.
Srebreniški genocid, ki se je zgodil julija 1995, je slovenska javnost spremljala zelo intenzivno in neposredno. Spomini na tragične dogodke tako tu živijo skozi pričevanja, tako medijev kot posameznikov, tudi preživelih Srebreničanov, ki so si nov dom ustvarili v Sloveniji.
Njihove zgodbe bodo v središču pozornosti na razstavi, ki bo aprila in maja prihodnje leto v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije v ljubljanskem Tivoliju. Del razstave bodo tudi njihovi osebni predmeti iz obdobja vojne, prav tako pa bo razstava obiskovalce seznanila z genezo zločinov nad Bošnjaki, ki so privedli do srebreniškega genocida.
Priprave na razstavo so stekle konec prejšnjega leta, ko so strokovni sodelavci Zavoda MKC in Spominskega centra Srebrenica-Potočari posneli pričevanja preživelih, ki zdaj živijo v Sloveniji. Večurni posnetki so dragoceni dokazi tragičnih dogodkov, v spomin katerih je generalna skupščina Organizacije združenih narodov maja letos sprejela resolucijo o mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici.
Da bi bilo razumevanje dogodkov, ki so se zgodili v Srebrenici poleti 1995, temeljitejše, sta se nedavnega delovnega obiska poleg sodelavcev Zavoda MKC udeležili tudi kustosinji prihajajoče razstave, muzejska svetnica dr. Monika Kokalj Hočevar in strokovna sodelavka Manca Murakezi.
Obisk krajev, kjer so se odvili zločini, ogled ostankov množičnih grobišč, srečanja s preživelimi in poglobljen pogovor z raziskovalci Spominskega centra Srebrenica-Potočari so bolje osvetlili dogodke, ki jim časovna oddaljenost ne odvzema tragičnosti in nepojmljivosti, postaja pa z njo očitnejša potreba po tem, da se jih spominjamo, jih proučujemo in z njimi sistematično seznanjamo javnost, zlasti mlade.
Temu bo namenjena razstava v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije, kot tudi številni drugi dogodki, s katerimi bomo v Sloveniji obeležili 30 let od genocida v Srebrenici. Program se bo začel že 11. decembra letos, sklenili pa ga bomo s spominsko slovesnostjo julija prihodnje leto.
Comments are closed.